
Što je personalizirana zdravstvena skrb?
Svaka je osoba jedinstvena. Kao i njihov rak.
Što je gensko testiranje?
Projekt je predsjedniku Vlade RH Andreju Plenkoviću prvi put predstavljen uoči Svjetskoga gospodarskog foruma u Davosu u siječnju 2019. godine. Tom su prilikom g. Plenković i predsjednik društva Roche dr. Christoph Franz dali svoju suglasnost za poduzimanje daljnjih koraka radi provedbe Projekta.
Rak je jedan od vodećih javnozdravstvenih problema u Republici Hrvatskoj i drugi vodeći uzrok smrtnosti u populaciji, unatoč stalnim nastojanjima i ulaganjima u prevenciju, ranu dijagnozu i liječenje oboljelih. Prema podacima Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo, svake godine od raka u Hrvatskoj oboli više od 23 500 osoba, a umre ih gotovo 14 000. S više od 3,5 milijuna novih slučajeva i 1,3 milijuna smrtnih slučajeva svake godine, rak je drugi najvažniji uzrok smrti i pobola u Europi.
Projekt će omogućiti uspješnu transformaciju trenutačne onkološke skrbi bolesnika s metastatskim tumorima u skrb utemeljenu na personaliziranom pristupu i liječenju zasnovanom na rezultatima genetskog profiliranja, osiguravajući ciljanu terapiju, poboljšanje kvalitete života i povoljnije ishode liječenja, što je presedan u liječenju onkoloških bolesnika s metastatskim tumorima, na izvorima podataka iz kliničke prakse (Real World Data).
Memorandum o suradnji definira spremnost Rochea da uloži 90 milijuna kuna kako bi se osnovao Institut za personaliziranu medicinu i educiralo 30 zdravstvenih djelatnika zaposlenih u njemu, koji će provoditi gensko profiliranje metastatskih tumora, s ciljem određivanja personalizirane terapije i praćenja ishoda liječenja. Podrškom tom projektu, Roche iskazuje svoju predanost ostvarenju personalizirane zdravstvene skrbi u Hrvatskoj. Ministarstvo zdravstva poduprijet će osnivanje onkološke baze podataka te Instituta kao nacionalnog centra za personaliziranu medicinu, čime će se uvesti sustavan, mjerljiv i održiv pristup personaliziranom liječenju, utemeljenom na sveobuhvatnom genskom profiliranju.
Takav personalizirani pristup, ne samo da podrazumijeva osjetno bolje ishode liječenja, već i racionalnije propisivanje lijekova, kao rezultat ciljane terapije. Nakon uspješne provedbe projekta, Hrvatska će postati predvodnica i u provedbi kliničkih ispitivanja te prikupljanju podataka iz kliničke prakse, što je velika vrijednost za bolesnike, kojima će tako biti znatno povećana mogućnost uključivanja u kliničke studije, u sklopu kojih će se moći besplatno liječiti lijekovima najnovije generacije. Budući Institut za personaliziranu medicinu bit će sastavni dio KBC-a Zagreb, koji je izabran zbog nacionalnog značenja za cijelu državu (bolnica nulte kategorije). Nakon potpisivanja Memoranduma slijedi definiranje akcijskog plana, koji će izraditi Ministarstvo, a potom slijedi uređenje laboratorija, koji će biti sastavni dio Instituta za personaliziranu medicinu i u kojem će se sveobuhvatno genski profilirati metastatski tumori.
69
% porast pojavnosti malignih bolesti do 2030. prema WHO-u
73
% porast smrtnosti od raka do 2030. prema WHO-u
>25
% stanovnika EU umrijet će od raka
14000
umrlih od raka godišnje u RH
90
milijuna HRK uložili smo u transformaciju onkološke skrbi u Hrvatskoj
Što je personalizirana zdravstvena skrb?
Svaka je osoba jedinstvena. Kao i njihov rak.
Što je gensko testiranje?